Zvláštny názov pre článok o nespavosti, však? 🙂 Ale dnes sa budem venovať jednému fenoménu, ktorý ste iste zažili, ak trpíte dlhodobou nespavosťou. Stalo sa vám niekedy, že ste celú noc nespali, a napriek tomu ste ráno mali pocit, že by ste mohli bežať maratón? Máte toľko energie, že by ste mohli konkurovať známemu zajačikovi Duracell!
Necítite ospalosť, skôr fyzické a mentálne vyčerpanie a hoci by ste si chceli aj pospať v strede dňa, a načerpať aspoň nejaké sily, tak vám to nejde. Tá príjemná ospalosť úplne odišla z vášho života. Dni, týždne, možno roky ste už necítili, aké to je byť príjemne ospalý.
Necítiť ospalosť napriek prebdenej noci je znepokojujúce. Prebdieť noc nás nielen vyčerpáva, ale aj mentálne unavuje tým, že neustále premýšľame a obávame sa, čo ak sa to stane znova.
A možno práve to vás utvrdzuje v tom, že niečo s vami nie je v poriadku. Hoci mať energiu znie dobre, na to aby sme zvládli deň, ale z môjho pohľadu však toto nebola taká tá príjemná, radostná energia, skôr negatívna, necítila som sa v nej dobre. Stále som musela niečo robiť, aj keď som bola na pokraji síl, lebo v momente ako som si na chvíľu ľahla, tak som mala pocit, že vyskočím z vlastnej kože.
Tiež si možno myslíte, že vaše telo sa adaptovalo na málo spánku a už to takto bude navždy, pretože je jedno ako málo spíte nikdy nie ste ospalí, či unavení.
Čím menej záhad v tom čo a prečo sa nám deje, tým ľahšie sa nám prijíma daná situácia. Tento stav má svoj dôvod – hyperarousal, teda stav zvýšenej bdelosti. Váš mozog vás neustále drží v strehu, preto sa cítite stále nabudený. Skutočne je to prirodzená reakcia tela na potenciálnu hrozbu, hoci sa vám môže zdať, že to trvá už príliš dlho. A keď už toto viete, keď si normalizujeme túto našu skúsenosť, bojíme sa o niečo menej, čudujeme sa o niečo menej, prestaneme hľadať odpovede, lebo sme ju už našli.
Tým začneme pomaly vychádzať z toho nekonečného kruhu hyperarousalu a strachu z toho či sa vyspíme a konečne k nám príde pokojný spánok.
Táto energia, hoci nepríjemná, nemusí byť vaším nepriateľom. Využite ju produktívne – či už na fyzickú aktivitu, ako je prechádzka, alebo niečo kreatívne, napríklad písanie, kreslenie, či riešenie jednoduchých úloh. Pomaly tým dáte mozgu signál, že nie je potrebné byť stále v strehu, že všetko je v poriadku.
Tiež si spomeňte na situácie z minulosti, keď ste zvládli náročné dni s minimom spánku – to vám môže priniesť viac istoty, že zvládnete aj tieto chvíle.
Čím menej sa bojíme a menej hľadáme odpovede na otázky „prečo sa toto deje?“, tým skôr sa dostaneme k pokojnejšiemu spánku.
Držte sa, a ak máte v sebe energiu ako zajačik Duracell, využite ju na niečo, čo vás obohatí!
S úctou,
Veronika
Spánková koučka pre insomniu
UPOZORNENIE:
Nie som poskytovateľom zdravotnej starostlivosti podľa zákona č. 578/2004 Z.z. Všetko na tejto webovej stránke predstavuje osobný názor a skúsenosti a je poskytované len na informačné účely. Autor nie je lekár, psychoterapeut ani iný licencovaný odborník. Akékoľvek informácie na tomto kanáli nepredstavujú a/alebo nenahrádzajú lekárske, psychoterapeutické, poradenské alebo iné odborné poradenstvo a liečbu. Nie je určený na liečbu, liečenie, diagnostiku akéhokoľvek zdravotného alebo psychologického stavu alebo poruchy. Vždy vyhľadajte odbornú licencovanú pomoc, ak máte akékoľvek zdravotné problémy.
- Ste unavení z nespavosti?
Zaregistrujte sa do môjho Kurzu zdarma a zistite:
• Prečo trpíte nespavosťou
• Čo je najdôležitejšia vec o spánku, ktorú musíte vedieť
• Akú jedinú vec potrebujete k tomu, aby ste spali
• Prečo vám nič zo spánkovej hygieny nefungovalo
• Ako si sami spôsobujeme nespavosť
• Čo robiť v strede noci, keď nespíte
• Mýtus ôsmich hodín
• Ako pracovať s úzkostnými myšlienkami