Spánková úzkosť

Každý, kto trpí nespavosťou sa stretol s nepríjemnými myšlienkami a pocitmi, ktoré sa spájajú so strachom z nadchádzajúcej noci. Môžeme mať myšlienky “Čo keď sa v noci nevyspím? Čo ak nebudem zajtra fungovať? Čo ak mi bude zas tak zle ako minule? Čo ak to nezvládnem? Čo ak sa zbláznim?” Tieto myšlienky nám prinášajú aj rôzne fyzické prejavy. Najčastejšie búšenie srdca, ťažoba na hrudníku, stiahnutý žalúdok, potenie a iné. Tento súbor myšlienok a pocitov, ktorých hlavná téma je spánok nazývame spánková úzkosť. 

Úzkosť je tu s nami odjakživa. Sú úzkosti spojené s uzavretými priestormi, výkonnostná úzkosť – keď máme strach, zo zlyhania pred veľkou udalosťou, úzkosť z pavúkov a  iné. Čo robí spánkovú úzkosť desivejšou je fakt, že noci sa vyhnúť nedá. Môžeme utiecť pred pavúkom, môžeme zrušiť udalosť, ktorá v nás vyvoláva strach, môžeme sa vyhýbať uzavretým priestorom, ale noc príde či sa nám to páči alebo nie. 

Niektorí si mylne myslia, že spánková úzkosť prichádza len večer s nadchádzajúcou nocou. Avšak sa často stane, že spánková úzkosť nás úplne pohltí a drží sa nás od momentu kedy ráno opustíme naše miesto na spanie (zámerne nepíšem posteľ, lebo v snahe vyhnúť sa úzkosti ľudia spia na gauči, alebo matraci v inej miestnosti). 

Predstavte si, že je večer. Do mysle sa vám vkrádajú tie známe myšlienky, telom sa vám rozlieva ten známy pocit, ktorý vám zabráni, aby ste v noci zaspali. Ako z toho von? Ako odstrániť úzkosť, aby sme sa upokojili a zaspali? Faktom v spánkovom svete je, že čím viac sa snažíme zmeniť to, čo v danom momente cítime, tým viac sa nás to drží. Preto paradoxne, sa vôbec netreba snažiť úzkosť odstrániť. Áno, dáva zmysel dať si meditáciu, či hlboké dýchanie, možno nám to na chvíľu prinesie úľavu aj možno zaspíme, ale s istotou môžem povedať, že úzkosť sa opäť vráti.

Teraz sa nebudem zaoberať detailami práce s úzkosťou, to je na samostatný článok. To čo chcem, aby ste si z tohto článku zapamätali je to, že ani s úzkosťou nemusíte bojovať. Keď prijmeme to čo cítime, naše myšlienky a pocity, oni aj sami odznejú. Chcem však, aby ste sa na chvíľu zamysleli a spomenuli si, kedy ste naposledy cítili úzkosť a aj napriek tomu ste zaspali. Na svete sú ľudia, ktorí trpia úzkosťami, ale so spánkom problém nemajú. Preto úzkosť ako taká nemusí predstavovať prekážku v zaspatí. 

Keď sme presvedčení, že sa musíme zbaviť úzkosti, na to aby sme zaspali, tak sme sa vydali do boja na ďalšom fronte. Okrem snahy zaspať, bojujeme aj o pokojnú myseľ. A to je vyčerpávajúce. Pokojný spánok a pokojná myseľ prichádzajú pri absencii snahy. 

Je v poriadku, že nespím. Je v poriadku, že cítim úzkosť. Naša amygdala si robí len svoju prácu. Keď prijmem tieto fakty, myseľ sa upokojí a spánok príde. Bez snahy. 

Viem, že to je náročné spracovať. Ideme proti prirodzenosti nášho mozgu, ktorý je orientovaný na riešenie problémov. Dajte však tomu čas.

S úctou,
Veronika
Spánková koučka pre insomniu

UPOZORNENIE:
Nie som poskytovateľom zdravotnej starostlivosti podľa zákona č. 578/2004 Z.z. Všetko na tejto webovej stránke predstavuje osobný názor a skúsenosti a je poskytované len na informačné účely. Autor nie je lekár, psychoterapeut ani iný licencovaný odborník. Akékoľvek informácie na tomto kanáli nepredstavujú a/alebo nenahrádzajú lekárske, psychoterapeutické, poradenské alebo iné odborné poradenstvo a liečbu. Nie je určený na liečbu, liečenie, diagnostiku akéhokoľvek zdravotného alebo psychologického stavu alebo poruchy. Vždy vyhľadajte odbornú licencovanú pomoc, ak máte akékoľvek zdravotné problémy.

  • Ste unavení z nespavosti?

    Zaregistrujte sa do môjho Kurzu zdarma a zistite:

    • Prečo trpíte nespavosťou
    • Čo je najdôležitejšia vec o spánku, ktorú musíte vedieť
    • Akú jedinú vec potrebujete k tomu, aby ste spali
    • Prečo vám nič zo spánkovej hygieny nefungovalo
    • Ako si sami spôsobujeme nespavosť
    • Čo robiť v strede noci, keď nespíte
    • Mýtus ôsmich hodín
    • Ako pracovať s úzkostnými myšlienkami